افراد از خرید و فروش املاک با قولنامه های دستی اجتناب کنند

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با بیان این که بیش از ۴۰ درصد از پرونده‌های مطرح شده در مراجع قضایی مربوط به حوزه املاک است گفت مردم از خرید و فروش املاک و مستغلات با قولنامه‌های دستی اجتناب کنند

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با بیان این که بیش از ۴۰ درصد از پرونده‌های مطرح شده در مراجع قضایی مربوط به حوزه املاک است گفت: مردم از خرید و فروش املاک و مستغلات با قولنامه‌های دستی اجتناب کنند.

افراد از خرید و فروش املاک با قولنامه‌های دستی اجتناب کنندرضا طالبی زاده مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان دبر توسعه ثبت رسمی و اجتناب از خرید و فروش املاک و مستغلات با قولنامه‌های دستی تاکید کرد.

وی با بیان مزایای اسناد رسمی در برابر اسناد عادی اظهار کرد: با تدابیر مدیریتی دقیق می‌توان فرهنگ استفاده از اسناد رسمی را گسترش داد.

این مقام قضایی همچنین ضمن تاکید بر لزوم اهتمام در حمایت از کالای ایرانی به بیان مزایای ثبت رسمی در رونق اقتصادی و سهولت سرمایه گذاری اشاره کرد و ادامه داد: میزان سرمایه گذاری در مناطقی که وضعیت اراضی آن مشخص و بدون ابهام باشد، بیشتر است و سرمایه گذاران در این مناطق با رغبت و اطمینان بیشتری سرمایه گذاری می‌کنند.

وی عدم توجه مردم و مسئولین به موضوع تثبیت مالکیت را به عنوان یکی از مشکلات اصلی نظام حقوقی کشور دانست و بیان داشت: طبق آمار‌های موجود بیش از ۴۰ درصد از پرونده‌های مطرح شده در مراجع قضایی مربوط به حوزه املاک است و ریشه اغلب این دعاوی عدم گرایش مردم به ثبت رسمی معاملات و املاک می‌باشد.

طالبی زاده ضمن دعوت از مالکین اراضی و مستغلات برای اخذ سند تک برگ، خاطرنشان کرد: صاحبان اراضی مزروعی تا ۵/۷  هکتار و اراضی باغی تا ۵/۳ هکتار می‌توانند از طریق قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی نسبت به اخذ سند مالکیت اقدام کنند.

 

منبع : خبرگزاری میزان